Araç Kiralama Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Araç kiralama sektörü günümüzde Eskişehir’de en çok revaç gören sektörlerin başında gelir. Araç sahibi olmayanlar ve kısa dönem için araç isteyenlerin akın ettiği bir hizmet türü haline gelmiştir. Araç kiralamanın öncesinde sürücülerin dikkat etmesi gereken pek çok nokta söz konusudur. Bunlar ise şu şekilde sıralanır:

  • Yeni araçları tercih etmeniz önerilir. Özellikle aracı seyahat için kullanacaksanız, bu aracın sorunsuz bir araç olması için yeni modellere göz atmalısınız.
  • Aracın genel durumunu kontrol edin. Özellikle bu durumlarda ABS ve hava kemerlerinin durumu önemlidir. Öte yandan aracın güvenlik donanımının ne denli olduğunun da kontrolü yapılmalıdır.
  • Sadece yasal araç kiralama şirketlerinden bu hizmeti alın. Diğerleri güvenli olmadığından dolayı başınıza bir durumun gelme ihtimali çoktur.
  • Aracın sigorta ve kasko durumu hakkında bilgi sahibi olun.
  • Kampanyaları takip edin. Yılın bazı aylarında araç kiralama firmaları tarafından indirimler uygulanır. Bu indirimlerle araçları daha ucuz bir biçimde kiralamak mümkün olacaktır.

araç kiralama yapmak

  • Doğru firmayı seçmekte araç kiralama yaparken önemli bir konudur. Araç firmasına karar verirken genel bir piyasa araştırması yapılmalıdır. Acele edilmemeli ve firmalar tam bir biçimde araştırılmalıdır.
  • Müşteri yorumları firmalar hakkında çok şeyi söyler. Memnuniyet derecelerine dikkat etmek iyi olacaktır. Yine bu yorumları dikkate alarak, firmalar hakkında bilgi edinilebilir.
  • İhtiyacınıza göre araç kiralamanız gerekir. Örneğin çekirdek bir aile için büyük araçlar daha fazla masrafın kapısıdır. Konfor ve rahatlığı sağlayacak olan küçük araçlarda seçilebilir.
  • Aracın hasar durumuna da dikkat etmeniz gerekir. Araç kiralama firmaları araçların tesliminden sonra, araçların detaylı incelemesini yaparlar. Daha önce olmuş olan bir kaza sizin üstünüze kalabilir. Bu yüzden aracı kullanmaya başlamadan önce, hasar tespitine dikkat edilmelidir.

Genel olarak dikkat edilmesi gereken konular bu şekilde sıralanmaktadır. Tabi aracı alacağınız firmanın hangi firma olduğu da önemli bir konudur. Genellikle bu Eskişehir araç kiralama firmalarının bilinen markalardan seçilmesi tavsiye edilir. Çünkü bu kişilerden hizmet almak güvenilir olacaktır. Bazı araç kiralama firmaları araç kiralamak için gün şartı koşarlar. Bu firmalardan yalnızca yıllık olarak araç kiralanabilir. Bazıları da en az 1 gün olmak üzere araç kiralamaya izin verirler. Bazı firmalarda da bu hizmeti almaya yönelik başka şartlar öne atarlar. Genel olarak araç kiralama yaşı 21’dir. Bazı firmalarda bu yaş 19 olabilir. Bu ise yalnızca belli grup araçlar için geçerlidir. Ekonomi sınıfı diye tabir edilen bu araçları yaşı 19 olanlarda kiralayabilir. Diğer sınıflar için en az 25 yaş olunması gerekir. Özellikle üst sınır olarak bilinen sınırda, sürücünün deneyimli olma şartı aranır. Bu araçlardan kiralamak isteyen kişilerin en az 3 yıldır trafikte olmaları gerekir.

Daha detaylı bilgi için eskisehirotokiralama.org web sitesini ziyaret edebilirsiniz.